Role dzieci w rodzinach dysfunkcyjnych

Dzieci w rodzinach, w których występuje problem alkoholowy, bądź jakieś dysfunkcje, to nie musi być koniecznie alkohol, również modele wychowawcze, w których występuję oziębłość/ obojętność/ karcenie/nadopiekuńczość, wchodzą w rolę, które pomagają funkcjonować rodzinie jako całości, ale są bardzo niekorzystne dla dziecka.

Te rolę to: bohater, kozioł ofiarny, dziecko niewidzialne i maskotka.

Bohater to dziecko, które nienaturalnie szybko staję się dorosłym, w pewnym sensie przejmuje rolę rodzica, zajmuje się domem i młodszym rodzeństwem, zajmuje się wszystkimi tylko nie sobą, kozioł ofiarny to dziecko, które zawsze jest winne, jest pogardzane i poniżane, często, choć nie zawsze kozioł ofiarny zamienia się w buntownika, to jak jest traktowane produkuje gniew, a więc konflikty, dziecko niewidzialne przeżywa w samotności wszystko, jest niezauważane, ciche, niesprawiające kłopotów, zamknięte w sobie, zwykle dobrze się uczy, maskotka to dziecko, które rozładowuje napiętą atmosferę żartami i wygłupami.

Każda z tych ról produkuje skrajności i problemy, z którymi takie dorosłe już dzieci będą się zmierzać. Łączy te rolę jedna rzecz, takie dzieci nie mają zbudowanego poczucia własnej wartości, nie potrafią budować zdrowych relacji.

Często te rolę nieświadomie przenoszone są do życia dorosłego i wtedy bohater jest często nadopiekuńczy, wtrąca się, zawsze wie lepiej co kto potrzebuje, pomaga na siłę, chcę zmieniać innych, nie pozwala sobie na bycie słabym, nie potrafi poprosić o pomoc, często wpada w perfekcjonizm, nie potrafi odróżnić sprawy, na które ma wpływ od tych, na które nie ma, marnuje bardzo dużo czasu i energii na nieswoje życie, nie zajmuje się budowaniem siebie, a ciągle innymi, ma problemy z kontrolą, nie potrafi odpuścić. Kozioł ofiarny często wpada w konflikty z prawem, w używki, jest popychadłem albo na innych patrzy z poczuciem wyższości, jest agresywny albo uległy, pełen poczucia winy, dziecko niewidzialne spędza bardzo dużo czasu w samotności, nie potrafi rozmawiać, rozwiązywać konfliktów, często jest nieśmiałe, wycofane, nie potrafi okazywać uczuć, maskotka może być duszą towarzystwa, poważne sprawy sprowadzać do żartów.

Każda z tych ról jest inna, więc każda z osób będzie potrzebowała podobnych, choć nieco innych rozwiązań, by zbudować ze sobą zdrową relacje, co przełoży się na umiejętność budowania zdrowych relacji z innymi. O tym, co potrzebuje każda z tych osób, która doświadczała, którejś z ról, czasami jest to więcej, niż jedna rola, w moim nowym poradniku z zadaniami dla DDA pt: „Uzdrowienie. Stań się zdolny do Kochania”.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.