Emocje są ludzkie

Z powodu tego, że w dzieciństwie karano nas za nasze emocje, wyśmiewano je, blokujemy się często i zamiast je wyrażać tłumimy w sobie, albo wyrażamy niewłaściwie, psując sobie i swoim bliskim samopoczucie.

Emocje nie są złe, są ludzkie, są informacją dla Ciebie jakie masz granicę, co Ci odpowiada, a co nie, co jest z Tobą zgodne, a co nie jest, pokazują ci, co czujesz, jak reagujesz na sytuację, poznajesz siebie dzięki nim.

Złość w stosunku do kogoś może być piękna, jeśli intencja jest piękna, smutek może być piękny, jeśli jest prawdziwy, pochodzi z serca.

Emocje są ludzkie i są w porządku, zarówno te piękne: jak radość, zachwyt, jak i smutek, złość, wstręt, strach również. Strach jest informacją o zagrożeniu, bez niego nie wiedziałbyś, że coś Ci grozi i nie obroniłbyś się, złość daje Ci znać, że coś Ci nie odpowiada, być może ktoś przekroczył Twoje granicę, nie potraktował Ciebie, tak jak na to zasługujesz i jesteś wkurzony, zawiedziony, rozczarowany, być może coś Ci nie wychodzi i jesteś wkurzony na samego siebie, ta złość wtedy jest mobilizująca, żal możesz odczuwać, gdy czujesz się przez kogoś zraniony, jest on informacją dla Ciebie byś postawił granicę i zatroszczył się o swoje zranione serce, wstręt daje Ci znać co Cię obrzydza, co jest dla Ciebie brzydkie.

Emocje są w porządku, brzydkie i wstrętne jest jedynie ranienie innych, nie uczciwość jest paskudna, emocje tłumione bądź niewłaściwie wyrażane np. agresją, obwinianiem innych jest delikatnie mówiąc szkodliwe i przykre, powoduje rany.

Emocje możemy wyrażać na różne sposoby i najlepiej, jak te sposoby nikogo nie krzywdzą, zazwyczaj proponuję inne metody, ale dziś chcę Ci zaproponować sztukę, poprzez taniec możesz wyrazić i smutek, i złość, i radość, i strach, i wstręt, możesz też wyrazić tę emocję poprzez obraz, namalować to, co czujesz. Rozumienie swoich emocji, tego, co przeżywamy i uwalnianie ich na bieżąco w mądry sposób jest zdrowe, bardzo dobrze wpływa na samopoczucie, oczyszcza w pewnym sensie i pozwala na kierowanie uwagi na coś, co jest sensowne, bo chodzenie 12 h na dobę wściekłym nie wydaje się sensowne, być może znasz takich ludzi, którzy nieustannie chodzą wkurzeni, niezadowoleni, są agresywni, albo przygnębieni, to znaczy że z pewnością nie czytali tego artykułu i nie wyrażają swoich emocji w mądry sposób. Często tłumiony gniew powoduje agresję, narzekanie, skupianie się na tym, co jest nie tak i perfekcjonizm powoduje ciągłe niezadowolenie, przygnębienie może oznaczać brak celu w życiu, sensu, zagubienie chwilowe, nierozwiązane problemy i brak umiejętności do ich rozwiązania.

Słowa, których nie warto mówić do nikogo, a często są używane to: Ryby i dzieci głosu nie mają, to zdanie powoduje ogromy ból dla dziecka, daje znać nie liczy się to, co czujesz, Twoje potrzeby się nie liczą, nieważne jest to, co masz do powiedzenia, to co chcesz, nie obchodzi mnie to. Złościsz się? Marsz do kąta, takie postępowanie uczy, że złość jest czymś złym, nieakceptowanym, że trzeba siebie, kogoś za nią karać, ranić, a często złość to informacja o Twojej granicy, złościsz się, bo coś nie idzie po Twojej myśli, albo ktoś Cię potraktował brzydko, dobrze więc, że się bronisz, a jeszcze lepiej, jak robisz to w sposób mądry, czyli asertywny. Chłopaki nie płaczą, to każe tłumić emocje, a tłumione emocje powodują frustrację i choroby, każdy może płakać, chłopaki też. Beksa, to jest wyśmiewanie się z uczuć osoby, która płacze, być może jest smutna, albo czuje się skrzywdzona, płacz jest wyrażeniem tego. Masz być grzeczna, miła, posłuszna, to oczekiwanie jest nieporozumieniem, słowo grzeczna jest niejasne, nie wiadomo, co za nim stoi, nie zawsze warto być miłym, czasami trzeba się obronić i być stanowczym, asertywnym, posłuszeństwo również jest nieporozumieniem, dobrze jest jak każdy ma swoje zdanie, realizuje własne pragnienia i cele, a nie jest bezwzględnie posłuszny, całkowicie podporządkowany, dziewczynki wychowywane w ten sposób nie są przygotowane do wymagającej dorosłości. Nie płacz, to przekazuje by tłumić emocje, a nie je wyrażać. Nie smuć się, to przekazuje, że smutek jest czymś co nie jest w porządku, że nie jest akceptowany, a przecież jest ludzki, jest sposobem na przeżycie czegoś. Bądź pozytywny, uśmiechnij się, dobrze być pozytywnym, a jeszcze lepiej, jak się jest autentycznym, nie udaje, nie ma przyklejonego sztucznego uśmiechu, a postępuje zgodnie z tym, co się czuję, zgodnie ze sobą. Masz być twardy, to zabija piękną wrażliwość, nie pozwala na to by być sobą, każe grać, udawać.

A słowa których warto używać to: Płacz, jeśli potrzebujesz, śmiało. Nie rozumiem tego, co przeżywasz, ale jest to z pewnością uzasadnione, jeśli mogę Ci jakoś pomóc, wesprzeć, daj proszę znać. Twoją siłą jest to, że jesteś sobą, nikogo nie grasz i nie udajesz, jesteś piękna jak się złościsz i jak jesteś radosna. Masz prawo czuć to, co czujesz. Jeśli chcesz porozmawiać o tym, co czujesz, to zamieniam się w słuch. Jeśli chcesz pobyć sama rozumiem, to i szanuje, gdybyś mnie potrzebowała daj znać. Emocje są ludzkie, jeśli je pięknie wyrażamy np. za pomocą sztuki, przekuwamy tę energię w coś, co daje pożytek nie tylko nam, ale i innym, często dociera i porusza serca innych.

Jeśli ten artykuł jest dla Ciebie wartościowy zostawiaj po sobie ślady w postaci lajków, komentarzy, udostępnień.

Doceniaj:)

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.