Talent Mozarta, zawiść Salieriego z filmu Amadeusz i moje 5 groszy

Są na tej planecie ludzie, którzy funkcjonują jak Mozart z filmu Amadeusz: wspaniałe talenty, ludzie pasji, prości, ale piękni, wolni od intryg, dający z siebie 100% tego, co w nich najlepsze.

Takim Mozartem, niekoniecznie utalentowanym dokładnie takimi talentami jak on, ale różnorodnie, może być sąsiadka z naprzeciwka, siostrzenica, pani którą spotykasz w sklepie, czy w kawiarni, osoba którą mijasz na ulicy, w tramwaju, wszędzie.

Są też tacy, którzy funkcjonują jak Salierii, zawistni, niemogący pogodzić się, z tym że inni potrafią, że mają talenty, że dają z siebie to, co w nich najlepsze, naszym językiem, mówiąc, zawistni, z tego powodu że innym się powodzi, pełni nienawiści do siebie, a więc do innych, knujący intrygi, żyjący dla zemsty, dla swojego triumfu, sukcesu, choćby po trupach.

Nie oceniam tego Kim Ty jesteś czytelniku, sam poczujesz rezonans, a ja piszę to, co piszę, bo dostrzegam ten kontrast z filmu Amadeusz dziś, pewnie dla Ciebie to żadne odkrycie, dla mnie też, nie musiałam widzieć tego filmu, by to dostrzec.

Ale obserwuje różne relacje, sytuacje i zastanawiam się, czy Ty się zastanawiasz czasami nad tym: – czy wokół Ciebie są takie osoby jak Mozart, czy takie jak Salierii?

Życie, które jest najlepszą szkołą nauczyło mnie i wciąż uczy, że są różne powody relacyjności i nie zawsze są one bezinteresowne, wiadomo, nie ma nic, w tym złego, jeśli jest to handel, czy biznes. Jeśli jednak nie mówimy o relacjach biznesowych, tylko o relacjach ze znajomymi, kolegami, koleżankami, przyjaciółmi, partnerami. Czy zawsze są to czyste intencje? Otóż, odpowiadając Ci na to pytanie z mojego punktu widzenia, bazując na moim doświadczeniu, opowiem Ci kilka wniosków z moich historii, a Ty, jeśli masz chęć, wyciągnij wnioski ze swoich. Przyjacielem jest ten, kto szczerze cieszy się Twoim sukcesem, Twoimi wszystkimi sukcesami. Przyjacielem jest ten, kto szczerze Ci mówi co myśli, a nie się dopasowuje i mówi Ci tylko to, co chcesz usłyszeć. Przyjacielem jest ten, kto towarzyszy Ci bądź nawet nie, ale szczerze Ci kibicuje byś osiągnął to, co osiągnąć chcesz, byś był zdrowy i szczęśliwy. Przyjacielem jest ten, kto być może dziś o Tobie życzliwie pomyślał, może dawno się nie widzieliście, ale tak jak miłość, tak samo i przyjaźń nie pojawia się i nie znika, zawsze istnieje. Przyjacielem jest ten, kto kibicuje Ci i nie zawsze o tym wiesz. Przyjacielem jest ten, kogo może nawet za często nie widzisz, albo w ogóle z jakichś przyczyn na jakimś etapie, ale w sercu jest zawsze obecny. Przyjacielem jest ten, kto ma wobec Ciebie czyste intencje, wolne od swoich kompleksów i intryg, lubi Cię za to, że jesteś. Przyjacielem jest ten, kto może nie zawsze Ci powie coś wygodnego, może nie zawsze będzie to bardzo miłe dla Twoich uszu, ale zawsze będzie szczere i będzie oznaczało jedno: że Cię kocha i jest życzliwy. Przyjacielem czasami okazuje się osoba, którą najmniej byś o to podejrzewał.

 

 

 

 

 

 

 

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.